2014. március 24., hétfő

Tejmentes 6 hónapig, aztán minden kiderül

Eredeti tervem szerint egy tejmentes hónap után meglátjuk, hogy tényleg szükség van e diétára, hát beigazolódott, hogy nagy szükség van. Szinte minden gond megoldódott, a bőre még minimálisan atopiás, de Andris rendben van, kedve jó, széklete rendben van, ami nagy csoda nekünk. Így Tokodi doktorral egyeztetve újabb 5 hónap diéta, tehát hosszú távon kell berendezkednünk. A tejkérdés a legmacerább. A főzés is persze körülményesebb, de mindent meg tudunk oldani. Ez inkább számomra kérdés, mert a fiúk szinte alig isznak belőle. Akármilyen tejet csinálhatok, semmi nem az igazi nekik. Isznak valamennyit, de az semmi. Ezért is gondoltam úgy, hogy még kitartok szoptatás terén, míg tart a diéta. Persze a fiúknak nem esik nehezükre szopizni.
Nagyon kíváncsi vagyok, hogy milyen eredménnyel zárul a vizsgálat.
Július végén jelentkezem, és beszámolok róla.

2014. március 11., kedd

Kenyér recept búzalisztből

Egy kedves ikres anyuka, Birta Bea (remélem nem haragszik meg, hogy megemlítem) csodákat készít, szinte mindennap sütésre adja a fejét a család számára, ahogy próbálgatom, majd továbbadom nektek a fantasztikus remekeket.


Kenyér:

 50 dkg liszt
kb. 1/3 élesztő
1 evőkanál étolaj
1 teáskanál só
3 dl langyos víz
pici cukor az élesztő felfuttatásához
késhegynyi aszkorbinsav ( nálam nemes egyszerűséggel egy 500 mg-os C-vitamin rágótabletta )

Én nagyon egyszerűen elbánok a hozzávalókkal, és a kenyérsütő tésztaprogramjával elintézem, pár pillanat alatt, aztán 1 1/2 óra múlva formázom, kis kelesztés, és irány a sütő. Egy tepsibe vizet teszek, az pedig megy alulra, és indul a sütés, amíg kell. Kicsit vizezem a tetejét. Szuper finom.
Kenyérsütőben is készítettem, de nem volt jó, én úgy nem szeretem, nekem a sütőben finomabb. Dagasztani viszont egyszerűbb ott. 

Ez sajna nem a legszebb, de még fotózom, ha máskor készítem, ami elég gyakran megesik.

Egy jobban sikerült példány

Szépséges

Magvas verzió

Guszta

Anyukám gyümölcstortája (tej-és gluténmentesen)



Mi mindig ezt a gyümölcstorta receptet készítjük. Nekünk bevált. Ajánlom, próbára.

Recept: 
4 tojás, 18 dkg liszt (rizsliszt), 10 dkg margarin, a forma kikenéséhez egy kiskanál zsír, 1 pudingpor, 0, 5 l tej (rizstej, de következő alkalommal kókusztejjel készítem majd), 2 kanál cukor, gyümölcs, gyümölcskocsonya

Habbá verjük a tojások fehérjét, majd a tojássárgáját egyenként hozzáadva tovább verjük, óvatosan nehogy a hab összetörjön. Közé keverjük a lisztet, majd a megolvasztott margarint. A kizsírozott gyümölcstorta-formába öntjük, és közepes lángon aranysárgára sütjük. A kisült tésztát tortatálra tesszük, kihűtjük. Pudingot főzünk, ha kihűlt, rátesszük a kihűlt tésztára. Rátesszük a gyümölcsöket, majd gyümölcskocsonyát készítünk rá.
Sokszor készült már, és már jobban is sikerül.
Lilinek készült

Egy kis szelet ;-)


Piros gyümölcsös süti Lilitől ;-)

Nagy büszkeséggel tölt el, hogy a lányom első sütipróbálkozása ilyen szuper lett. Ügyes, én csak asszisztáltam, következőnél már azt sem fogom. Igazán egyszerű, és mégis irtó finom gyümölcsös, savanykás.

Tészta:

17,5 dkg vaj (nálunk margarin)
20 dkg liszt (nálunk Glutenix liszt)
1 kávéskanál élesztő (száraz)
10 dkg cukor

Krém:

kb. 50 dkg apró szemű piros gyümölcs
5 dkg cukor
1 kávéskanál kukoricakeményítő

Felolvasztjuk a margarint, félrehúzzuk, és a lisztet, élesztőt, cukrot hozzáadjuk. Aztán addig főzzük, míg a tészta elválik az edény faláról. Liszttel behintett deszkán javasolja nyújtani, de mi a formában nyomkodtuk szét, a kívánt méretre, mert a gluténmentes tészta nem úgy viselkedik. A falára is jusson, majd a krém alapanyagait összekeverjük, és azt beleöntjük.
200°C fokon (vagy 7-es fokozaton ) 20-25 perc alatt készre sütjük, amikor a tészta aranybarna már készen is van.





2014. március 5., szerda

Gluténmentes fasírt

Igazából semmi különleges sincs benne, csak említésképpen. Pontosan úgy készítem, mint a normál fasírt készül, annyi különbséggel, hogy a mélyhűtőből szoktam gyorsan Borinak kenyéréből elővenni, azt gyorsan a pirítóba dobom, majd ha kiolvadt, akkor kis vízbe áztatom, és máris mehet a fasírtba. Itt szoktam variálni, ha épp nincs gluténmentes zsemlemorzsa, akkor burgonyapehellyel bundázom meg, és úgy sütöm a formált húspogácsát. Nagyon finom lesz burgonyapehellyel, ez még a rántott húsnál is kiválóan működik.
Hasonlóan készült a hamburgerbe is a húspogácsa, de ahhoz nem teszek kenyeret, csak maga a hús sütöm, fűszerezve.

Végre eljutottam idáig is, szóval a képek:





Mogyorókrém házilag :-)

     
    Elegem lett, annyira hiányzik ez a finom nyalánkság, de tejmentesen nem kapható, mondjuk miután nagyon klassz receptet találtam, nem is érdekel. Nem tűnik túl bonyolultnak az elkészítése.
    Recept:
    20 dkg törökmogyoró (pörkölt, natúr), 17 dkg étcsokoládé (45-59%), 10 dkg tejcsokoládé (ez nálunk ugye nem jöhet szóba, így étcsokis lesz, picit a cukorral csalók majd), 1 evőkanál cukor ( de arra "érzékenyek" bármi mással is helyettesíthetik), 3 evőkanál vaj (szintén margarin lesz helyette), 3 evőkanál holland kakaópor, egy csipet só
     
    Elkészítettem, de mit ne mondjak nem véletlen vannal a vaj, és a tejcsoki a receptbe, inkább kicsit szeletelős lett, képet ne kérjetek.
    Ízre isteni, és finom vele a palacsinta, de két keksz közé kenve a töltött keksz ízét is idézi. 
    Majd kísérletezem még azt hiszem. ;-)


Káposztás csiga avagy egy tészta több ízben

Ezt a finom receptet már pár éve kaptam, egyik kedves kolléganőmtől, Évitől, ezúton is hálásan köszönöm. Mennyei. Sokoldalúan felhasználható, csináltam káposztásan, de pizzás verzióban is zseniális, sőt kakaós csigának is nagyon finom.

Recept:
1 kg liszt
3 tojás sárgája
1/2 liter rizstej
2 csomag élesztő
3 dl olaj
1 csomag sütőpor
3 evőkanál cukor

Keleszteni nem kell, rögtön lehet vele dolgozni, csak a képzeltünk szab határt.
Káposztás csiga, tej nélkül

Gluténmentes pizzás verzió (Nem túl guszta, de a segéderővel így sikerült)

Tejmentes pizzás



 Amit még nagyon szeretnék kipróbálni, az a diós, kakaós verzió ebből a tésztából.